Tavak, vízfolyások tervezése korszerűen, az ökológiai szempontok érvényesítésével

Tavak, vízfolyások tervezése korszerűen, az ökológiai szempontok érvényesítésével

Természetes és mesterséges, közjóléti, látványtavak, horgásztavak tervezése, létesítése és fenntartása során gyakran szembesülünk azzal, hogy a természeti értékek, élőhelyek, védett fajok gyakorlati védelme hiányt szenved, illetve nem tervezési szempont. Ez azért is probléma, mert álló- és folyóvizek „ökológizálása” az EU Víz keretirányelve alapján kötelességünk.
Korunkban az ökológiai szempontok figyelembe vétele, ha nem is mindenhol és minden módon kötelező, de döntés kérdése, és gyakran jelentős hozzáadott értéket képvisel! Elég, ha arra gondolunk, hogy mennyivel több élőlény van jelen, figyelhető meg, vagy mennyivel pihentetőbb horgászni a családdal egy olyan tónál, melynek van egy nádsávja, mely hal- és madárélőhely, vagy erdősávja, mely szintén kedvező a madaraknak, de a pihenni vágyóknak is. Akár csak egy bemutatótáblával, vagy egy tanösvénnyel további szolgáltatás is telepíthető a tó mellé.
Különösen bányatavak környéke nagyon sivár, de a csak gyepfelülettel bíró tópartok is kietlenek és árnyék híján kevésbé kellemes pihenést nyújtanak.
Hazánk csaknem minden településén van állandó vagy időszakos vízfolyás, patak, mely kül- és belterületen egyaránt a település ékköve, élőhelye és parkja lehetne, ha mesterséges mivoltán ökológikus kialakítással javítanánk. Számos megoldás létezik a patakok, csatornák élővé tételére, revitalizációjára, értékes zöldfelületi elemmé, élőhellyé alakítására.
Horgászati és turisztikai jelentőségük is jelentősen megnőne, ha nem csak vízelvezető műtárgyként „hasznosulnának”.

Cím

2000 Szentendre, Frangepán u. 16.